Karabağlar’da çam kese tırtılına karşı ilaçlama

Karabağlar Belediyesi ilçe sınırları içerisinde bulunan okul, park ve yollardaki çam ağaçlarına zarar veren çam kese tırtılını önlemek amacıyla ilaçlama çalışmalarına başladı. Uygulama kapsamında canlılara ve doğaya zarar vermeyen ilaç kullanılıyor.

Karabağlar Belediyesi çam ağaçlarını saran ve kurumasına neden olan alerjik yapılı çam kese tırtılı için mücadele başlattı. Sadece ağaçların değil insanlara da alerji yapan çam kese tırtılı için ilçede geniş kapsamlı bir ilaçlama çalışması başlatıldı. Öncelikli okullar, yollar ve parklar başta olmak üzere muhtarlardan da gelen talepleri dikkate alan belediye ekipleri çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Uygulamanın kısa sürede tamamlanacağı ifade edildi.

Çam kese tırtılı nedir?

Bir kelebek türü olan çam kese tırtılı, çam ağaçları üzerindeki beyaz pamuksu larva keseleridir. Çamlara büyük zarar veren bu tırtıllar, özellikle kızılçam, karaçam, sarıçam, fıstık çamı, Lübnan Sediri gibi çam ağacı türlerinde görülür. Üst üste birkaç yıl bu zararlının tahribatına uğrayan ağaçların boylarının büyümesi geriler ve hacimleri kaybolur. Böceklenen ağaç zararlıyı diğerlerine bulaştırırken, zayıf düşen ağaca başka zararlıların gelmesine de zemin hazırlar. Çam kese tırtılı, çoğalırsa ağacı çıplak hale getirebiliyor.Etiketler:

Yorum Yap