Arkaplan Rengi

Linklerin Altını Çiz

Linkleri Belirginleştir

Ayarları Sıfırla

Kapat


Karabağlar Belediyesi Eğitim Merkezi

KARBEM (Karabağlar Belediyesi Eğitim Merkezi), 20 Eylül 2012 tarihinde, İlçemizde sosyo-ekonomik yetersizliği olan ailelerin çocuklarına, eğitimlerine destek ve fırsat eşitliğini sağlamak adına; lise, üniversiteye hazırlık ve ara sınıflardaki öğrencilere ücretsiz eğitim sunmak amacıyla kurulmuştur. İlçemizde bu alanda artan ihtiyaçlar göz önüne alınarak, KARBEM' e bağlı olarak Aydın Eğitim Merkezi (20 Kasım 2015) tarihinde hizmete girmiştir.

Öğrencilerimizin eğitim merkezinden yararlanabilmeleri için Karabağlar İlçesi sınırları içerisinde ikamet etmesi veya İlçemizdeki okullarda okuyor olması şartı aranmaktadır.

Bu eğitim merkezinde 32 kişilik eğitmen kadrosu ile sistemli ve programlı eğitim alan öğrenciler; LGS, TYT ve AYT sınavlarında başarı sağlarken, 6-7-10 ve 11. sınıflardan gelen öğrenciler de eğitim gördükleri okullarındaki derslerine katkı sağlamaktadır. Bunun yanında Belediyemizce, eğitim gören tüm öğrencilerin test ve sınav kitapçıkları ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

      Ayrıca, öğrencilerin kendi geleceklerini belirlerken, doğru ve sağlıklı bir şekilde bölüm ve okul tercihinde bulunmaları için konunun uzmanı öğretmenler tarafından öğrenciler ve ailelerine rehberlik hizmetleri de verilmektedir.

Eğitim Başarısı

        2018-2019 eğitim öğretim yılında, KARBEM' de eğitim gören 322 öğrenci, LGS sınavına katılmış ve 318 öğrenci yerleştirmiştir.

Yerleşen öğrencilerden;

2 öğrenci Fen Lisesine

1 öğrenci İstanbul Erkek Lisesi

2 öğrenci Atatürk Lisesine

3 öğrenci Bornova Anadolu Lisesine

3 öğrenci İzmir Kız Lisesine olmak üzere

Toplam 297 Öğrenci Anadolu Lisesine

3 öğrenci Sosyal Bilimler Lisesine

5 öğrenci İmam Hatip Liselerine

11 öğrenci Meslek Liselerine yerleşmiştir.

 

       Yine 2018-2019 eğitim öğretim yılında, TYT ve AYT sınavlarında KARBEM’ de eğitim gören 277 öğrenciden 245 öğrenci tercih yapmıştır. Bu öğrencilerden 235 tanesi yerleşmiştir.

Yerleşen öğrencilerden;

2 öğrenci Tıp Fakültesi

4 öğrenci Hukuk

1 öğrenci Psikoloji

2 öğrenci Rehberlik ve Psikolojik danışma

14 öğrenci Mühendislik olmak üzere

Toplam 229 öğrenci lisans, 106 öğrencimizde önlisans programlarına yerleşmiştir.

 

         2019-2020 eğitim öğretim yılında kurumumuz 1424 öğrenciye hizmet verilmekte olup bu öğrencilerden 350’ si üniversiteye (TYT-AYT) 336’ sı ise LGS’ ye hazırlanmaktadır.

Kültürel Faaliyetler

Belediyemiz, KARBEM' de eğitim gören çocukların eğitim düzeylerinin yükseltilmesi için yapmış olduğu çalışmaların yanında; çocukların sosyo-kültürel seviyelerinin yükseltilmesi ve yaşadıkların kent ile bütünleşmelerini sağlamak amacıyla çeşitli kültür-sanat faaliyetleri de düzenlemektedir.

KARBEM öğrencilerinin katıldığı futbol ve voleybol turnuvaları düzenlenerek, öğrencilerin hem bedensel gelişimlerini desteklemekte hem de sosyal yönden grup bilinciyle hareket etmelerini sağlamaktadır.

Yaşadığımız Teknoloji ve Bilgi çağında bilgi edinmenin değer ve önemini kavratmak amacıyla her yıl KARBEM öğrencilerinin katıldığı sınıflar arası bilgi yarışmalarımız, eğlenerek de edinilen bilgilerin güzel bir ortamda paylaşılmasını sağlamaktadır.

KARBEM bünyesinde, öğretmenlerimizin öncülüğünde kurulmuş olan kültür-sanat kollarında açılan kurslarda (koro, dans, tiyatro vb.) kendilerini geliştirme fırsatı bulunan öğrenciler; yıl içinde düzenlenen değişik etkinliklerde, canlı performanslar düzenleyerek, bu alandaki becerilerini sergileme imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca bu etkinliklere katılımı sağlayan; değişik kültürel çevrelerden gelen dezavantajlı öğrenci ailelerinin, bu yolla sosyal ve kültürel yaşama entegrasyonu konusunda da önemli kazanımlar elde edilmektedir.

Belediyemizce, değişik tarihlerde düzenlenen "söyleşi, panel, tiyatro, konser" gibi etkinliklerin yanında tarihi, kültürel değerlerini tanıma amacıyla düzenlenen "kültür gezilerine" katılım sağlayan KARBEM öğrencilerinin kültürel birikimlerini geliştirmesine olanak sağlanmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin sınavlarda tercih yapacakları üniversite ve liseleri daha yakından görmek amacıyla "eğitim gezileri" de düzenlenmektedir.

 

Yönetmelik indir

 

Top