Hızlı Menü X

Arkaplan Rengi

Linklerin Altını Çiz

Linkleri Belirginleştir

Ayarları Sıfırla

Kapat

Başkan'ın Mesajı
Anasayfa > Başkan'ın Mesajı

Merhaba,

İzmir'in en büyük metropol ilçesi Karabağlar’ı yeniden   tasarlarken, öncelikle tarihin derinliklerine inmemiz ve bu   süreçte kent belleğinin geçirdiği evreleri anlamamız gerekir.

Pers Uygarlığına dayanan 2500 yıllık bir zamandan söz   etmek mümkün Karabağlar'ı tanımlarken.

Yakın tarihte ise Reşat Nuri Güntekin romanlarına konu   olmuş Bozyaka bağlarının 1970’li yıllara kadar korunduğu,   bölgede geniş arazilerin ve kışlak denilen kendine has  mimarisiyle evlerin olduğu bilinmektedir.

Aynı zamanda 70'li yıllar Karabağlar'ın kentleşme sürecinin de başlangıcı olmuştur.

Mobilya ve ağaç oyma ustalarının Kavaflar Çarşısı'ndan çıkıp bölgeye gelmeleri ve birlik olmaları ile mobilya atölyeleri ve satış mağazaları açılmış, mobilya tekstilinden gemi mobilyalarına kadar yapılan üretim, 80'li yıllarda bölgeyi mobilyanın başkenti yapmıştır.

Güç, ancak birlikle sağlanır.

Kooperatife benzeyen bu yapı, üreticileri biraraya getirerek sorunların doğrudan ve hızlı çözülmesine olanak veriyordu.

Şimdi de ihtiyacımız olan tek şey bu yapıyı tekrar canladırmak ve hayata geçirmektir. Kaynağında üretim hem başarıyı hem de istihdamı sağlayacaktır.

Yüksek oranda göç alan bölgemizde 2015 yılı itibariyle 477.238 vatandaşımız yaşamaktadır. Sosyo-ekonomik yapının da yetersiz oluşu sebebiyle, göreve geldiğimiz günden itibaren eğitime büyük önem vermekte ve yatırım yapmaktayız. Sadece öğrencilerimizin başarısını arttırmak, kadınlarımızı geliştirmek için değil, mesleki kurslarımızla da gençlerimize iş imkanları sağlamaya devam etmekteyiz.

Zaman; aklı, olgunluğu ve sadece kalıcı eserleri hatırlar.

Plansız kentleşmenin önüne geçmek için, bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızla ortak akıl geliştirerek kalıcı çözümler ürettik. Modern mimari ve kentsel tasarım projelerimizi büyük bir titizlikle hayata geçirmekteyiz. Uzman yöneticilerimiz ve üniversitelerle yaptığımız protokoller projelerimizi kalıcı hale getirecek çözümleri beraber üretmektedir.

Herşey huzurlu ve refah düzeyi yüksek bir Karabağlar için.

Muhittin SELVİTOPU
Harita ve Kadastro Mühendisi
Karabağlar Belediye Başkanı

 

Top