Arkaplan Rengi

Linklerin Altını Çiz

Linkleri Belirginleştir

Ayarları Sıfırla

Kapat


 

REŞAT NURİ GÜNTEKİN ÇOCUK KİTAPLIĞI

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının ölümsüz yazarlarından Reşat Nuri Güntekin’in bir dönem içinde yaşadığı ve eserlerini kaleme aldığı bu kagir ev; 1873 yılında Kilimcizade Ailesi tarafından yaptırılmıştır. Konak Belediyesi tarafından 2007 yılında restorasyonu tamamlanan bu eserin içinde bulunduğu alan; hazırlanan bir rekreasyon projesi ile (Rıfat Kilimtepe’nin anısına) Kilimtepe Parkı’na dönüştürülmüştür. 2007 yılından itibaren Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı olarak hizmet veren bu tarihi yapı; 5000’e yaklaşan üyesi ile ilçemizde önemli bir kültür-sanat merkezi haline gelmiştir.

 Kütüphane faaliyetlerinin dışında her hafta düzenli olarak “Masal Çarşambaları, Çocuk Draması Kurs Çalışmaları ve kentimizin değişik bölgelerinden gelen konuklara yönelik Bilgilendirme Toplantıları” ile çalışmalarına devam etmektedir.

Masal Çarşambaları Gönüllüsü ve Yeni Kuşak Köy Enstitüsü Derneği üyeleri tarafından her hafta okunan masallar, “Duvara Karşı Tiyatro Grubu” tarafından canlandırılmaktadır. Çocukların da oyuna katılımıyla her seferinde finali değişen gösteriler, Yeni Kuşak Köy Enstitüsü Derneği Gönüllülerinin mandolini eşliğinde seslendirdiği birbirinden güzel şarkılar ile devam etmektedir. Masal Çarşambalarına her yıl yaklaşık 1200 öğrencimiz katılmaktadır.

Telefon: 0(232) 4148083

Adres: Kilimtepe Parkı 3206. Sok. No:12 Çalıkuşu Mahallesi Karabağlar/İZMİR.

 

Top