Evlilik İşlemleri

Belediyemize bağlı 4 adet Evlendirme Memurluğu bulunmaktadır. Belediyemize evlenmek üzere müracaat eden çiftlerin işlemleri aşağıda yazılı nikah memurluklarımızda yapılmaktadır.

  • Merkez Evlendirme Memurluğu
  • Uzundere Evlendirme Memurluğu
  • Eskiizmir Evlendirme Memurluğu
  • Bozyaka Evlendirme Memurluğu

Evlenme Başvurusu İçin Gerekli Belgeler ve Yapılacak İşlemler

Tüm belgeler alındığı tarihten itibaren 6 ay süre ile geçerlidir.

İlk Başvuru

Nüfus Cüzdanı asılları ile 1’er vesikalık fotoğrafla kadın ve erkek birlikte evlendirme memurluğuna başvurur.  Burada sağlık raporu formu düzenlenerek çiftler kendi aile hekimlerine yönlendirilir. Sağlık raporu formları, aile hekimliği tarafından gerekli testler yaptırıldıktan sonra onaylanır.

Fotoğrafın, renkli ve ön cepheden baş açık, sivil giysilerle çekilmiş olması ve kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul edilir.

Randevu Alma

  • Onaylanan Sağlık Raporu,
  • Nüfus Cüzdanı asılları ve fotokopileri (Yıpranmış, fotoğrafı yerinden çıkmış veya medeni hali kısmında “evli” ibaresi bulunan cüzdanlar kabul edilmez.)
  • 4’er adet vesikalık fotoğraf

Bütün evraklar tamamlandıktan sonra nikah için çiftler birlikte başvurarak nikah tarihi belirlenir. Belediyenin veznesine aile cüzdanı ücreti (2017 yılı için 86.-TL) ve varsa nikah harcı yatırılır.

İzin Belgesi

Çiftlerden birinin ikametgahının geçerli olduğu belediyeye ilk başvuru yapılmak zorundadır. Eğer çiftler nikahlarını başka bir il ya da ilçede kıydırmak istiyorsa;  bağlı bulundukları belediyeye başvurarak izin belgesi almak durumundadır.  İzin belgesi alabilmek için de yukarıda sayılan belgeler hazırlanacaktır. Çiftler izin belgesi ile nikahlarını kıydırmak istedikleri il/ilçe evlendirme memurluklarına başvurabilir.  

İddet Müddeti

Kadının önceki evlilik işleminin sonlanmasının ardından yeni evlilik için 300 gün bekleme süresi (İddet Müddeti) bulunmaktadır.

Bekleme süresi dolmadan evlenmek isteyenlerin Aile Mahkemesinden İddet Müddetinin kaldırılmasına ilişkin kesin karar alması gerekmektedir. Söz konusu kararın evlendirme dairesine başvuru sırasında ibraz edilmesiyle evlilik işlemleri yapılır.

18 Yaşını Doldurmayan Çiftlerde :

16 yaşını doldurmuş 17 yaşından gün almış ise mahkeme kararı,

17 yaşını doldurmuş 18 yaşından gün almış ise anne baba rızası (anne baba kimlikleri ile birlikte başvuru sırasında hazır bulunmalıdır) veya anne babanın noterden düzenlettikleri muvafakatname ile evlenebilirler.

" Bir Ömür Boyu Mutluluklar Dileriz. "

Top