Hızlı Menü X

Arkaplan Rengi

Linklerin Altını Çiz

Linkleri Belirginleştir

Ayarları Sıfırla

Kapat


Sıkça Sorulan Sorular(S.S.S.)

 

 1. Evlenmek için hangi evraklar gerekli?

  Evlenme Başvurusu İçin Gerekli Belgeler ve Yapılacak İşlemler için tıklayınız.

 1. En erken ne zaman evlenebilirim?

Evraklarınızı teslim ettikten sonra, 24 saat geçmeden nikah kıyılamaz. Salonların nikah durumlarına göre en erken 24 saat sonra evlenebilirsiniz.

 1. Yıldırım nikahı yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Yıldırım nikahı şeklinde bir nikah çeşidi olmamakla birlikte en erken evrak tesliminizden 24 saat sonra evlenebilirsiniz.

 1. Evleneceğim kişi başka bir şehirde yaşıyor, başvuruyu tek başıma yapabilir miyim?

Hayır. Başvuruya mutlaka birlikte gelmeniz gerekiyor. Ancak, evleneceğiniz kişinin gelemeyecek durumda ise, evlilik işlemlerini yapabilmeniz için noterden vekaletname düzenletebilir. Vekaletname, evlilik için alınan fotoğraflı sağlık raporu ve fotoğraflarını size gönderir. Siz de kendi sağlık raporunuzu ve fotoğraflarınız ile ikiniz adına işlem yapabilirsiniz.

 

 1. Evleneceğim kişi başka bir şehirde yaşıyor. Benim ikamet adresim Karabağlar’da. Nikah İzmir’de olacak. İşlemleri nasıl yapacağız?

Evlilik için öncelikle sağlık raporunun alınması gerekiyor. Türkiye’nin her yerindeki resmi veya özel hastanelerden “Evlilik İçin Sağlık Raporu” alınabilir. Bu nedenle evleneceğiniz kişi yaşadığı şehirden fotoğraflı sağlık raporunu alabilir. Siz de kendi aile hekiminizden ya da yukarıda belirtilen diğer hastanelerden sağlık raporunu alabilirsiniz. Evlilik işlemleri için  tıklayınız.

 1. Evleneceğim kişi de ben de farklı şehirlerde yaşıyoruz. İkamet adresim Karabağlar’da. Nikah İzmir’de olacak. Ne yapacağız?

Evlilik için öncelikle sağlık raporunun alınması gerekiyor. Türkiye’nin her yerindeki resmi veya özel hastanelerden “Evlilik İçin Sağlık Raporu” alınabilir. Bu nedenle, siz ve evleneceğiniz kişi yaşadığınız şehirden fotoğraflı sağlık raporunu alabilir. Sağlık raporları hazır olduktan sonra evlilik işlemleri için tıklayınız.

 

 1. Evleneceğim kişi de ben de farklı şehirlerde yaşıyoruz. İkamet adreslerimiz İzmir’de değil, ancak nikah İzmir’de olacak. Ne yapacağız?
 2. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün 29.12.2020 tarih ve 40004962­010.07.01/140591 sayılı yazısı ile evlenecek kişilerin yerleşim yeri ve diğer adres şartı aranmazsızın evlendirme müracaatlarının herhangi bir evlendirme memurluğuna yapılması, evlendirme işlemlerinin bu evlendirme memurluğunca yapılmasına karar verilmiştir.

  Evlenme İzin Belgesi yurtdışındaki konsolosluklarda nikah kıyılması gibi özel durumlar için düzenlenmektedir

Evlilik İşlemleri için tıklayınız.

 1. Sağlık raporunu nereden alabilirim?

Resmî veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alabilirsiniz. (Evlendirme Yönetmeliği madde 20/c)

 1. Özel hastaneden sağlık raporu alabilir miyim?

Evet, alabilirsiniz. (Evlendirme Yönetmeliği madde 20/c)

 

 1. Evleneceğim kişi yabancı uyruklu. Yurtdışından sağlık raporu alabilir mi?

Hayır, yurtdışından sağlık raporu alınması mümkün değildir.

 

 1. Yabancı uyruklu biri ile Türkiye’de evlenmek istiyorum, ne yapmam gerekiyor?

Yabancıların Türkiye’de evlenmesi için tıklayınız.

Top